7 odgojiteljica i magistra kineziologije DV Trogir sudjelovale su na edukaciji pod nazivom: Suvremena sportska edukacija u predškolskom uzrastu u organizaciji Udruge Sportska piramida. Edukacija se provodila u suradnji s Dječjim vrtićima Bili cvitak (Sinj), Skradin i Drniš, a odvijala se kroz 8 modula u različitim vrtićima. Dječji vrtić Trogir bio je domaćin kolegama na posljednja dva modula koji su se održali 27. i 28. siječnja 2023. u Leptiriću, matičnom objektu Dječjeg vrtića Trogir.
Tijekom edukacije svi sudionici su se upoznali sa suvremenim kineziološkim odrednicama sportskog programa te je naglašena važnost pripremljenosti kineziologa i odgojitelja što uključuje planiranje svih dijelova procesa. Također su imali priliku aktivno sudjelovati u više desetaka osmišljenih sportskih igara koje obuhvaćaju osnove 20 sportova.
Ove godine u blagdansko vrijeme, odgojiteljice Dječjeg vrtića „Trogir“, ujedno i polaznice edukacije Odgovorno stvaranje i postupanje s otpadom Udruge za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce, odlučile su napraviti mali odmak od pretjerane kupovine i rastrošnosti te su organizirale Sajam razmjene kako bi se na kreativan i održiv način kroz zabavu i druženje pronašli pokloni za djecu.
Nažalost, činjenica je da svake godine u blagdansko vrijeme raste količina otpada koji je uvelike povezan s ambalažom i sve većim brojem plastičnih blagdanskih dekoracija. U Dječjem vrtiću „Trogir“ mišljenja smo da češćim korištenjem rabljenih predmeta možemo bitno smanjiti količinu smeća i potrošnju električne energije. Imajući na umu ove činjenice, dana 10.12.2022. u našem područnom objektu „Sunce“ organizirali smo Sajam razmjene korištenih predmeta pod nazivom ZAMJENOM DO PROMJENE, a sve to u sklopu EU projekta Dječji vrtić Trogir – partner obitelji 2 kojeg Ustanova provodi od travnja ove godine.
Brojna istraživanja su pokazala kako rana iskustva koja djeca imaju sa svojom neposrednom okolinom te odnosi s najbližim im ljudima, utječu na sve aspekte njihovog života. Kvalitetan temelj od samoga početka djetetovog života osigurava plodno tlo na kojem se mogu razvijati vještine koje između ostalog uključuju i samopouzdanje, motivaciju, sklapanje prijateljstava, motivaciju za učenjem i rješavanje konflikata. Svaka od njih utjecat će na usvajanje vrijednosti i znanja kojima će dijete kao odrasla osoba djelovati u svijetu odraslih.
Zašto je održivi razvoj potreban u ranim godinama odgoja i obrazovanja?
Skup navika, vještina i uvjerenja koje dijete nauči u prvim godinama života postat će snažan temelj na kojem će se izgraditi cijeli njegov život. To je temelj koji će poduprijeti i potaknuti moralna i etička djelovanja tijekom odrastanja pa kada se osoba nađe u teškim i novim situacijama koje zahtijevaju kritičko promišljanje i odgovorno djelovanje, ona će posegnuti za onime što joj je usađeno od samih početaka. Dijete koje razumije i poštuje prirodu, svoju zajednicu i zajednicu svijeta, koje je upoznato s „vrućim“ pitanjima i problemima s kojima se suočavamo te koje je opremljeno znanjima i vještinama za kompetentno funkcioniranje u svijetu odraslih, je dijete buduće generacije održivog društva.
Dana 06. travnja 2022. godine ravnateljica Dječjeg vrtića Trogir, gospođa Lovorka Buotić potpisala je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za novi europski projekt „Dječji vrtić Trogir – partner obitelji 2“.
Ugovor je potpisan u samom Vrtiću, u tri primjerka i to između Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike kao Upravljačkog tijela, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje kao Posredničkog tijela razine 2 te Dječjeg vrtića Trogir kao Prijavitelja.