Projekt "Glazbena čarolija" u DV Ribola

Projekt smo započeli s upoznavanjem djece s tempom, ritmom i tonom. Kroz slikovnice, pjesme, (istraživali smo zvuk uz pomoć različite količine vode u staklenkama), te kroz skladbe smo im približili ove pojmove. Djeca su upoznala instrumente s tipkama, žičane instrumente, te puhače. U posebnu skupinu smo stavili šuškalice jer su im one najdraže.

Djeca su donosila od kuće različite instrumente, te su svakodnevno svirali, posuđivali instrumente jedni drugima. Većina djece je isprobala svirati stopalima na podnim klavijaturama. Mnogo instrumenata smo izradili uz zajedničku suradnju djece i odgojitelja (šuškalice, bubnjeve, klavir, žičane instrumente…).

U skupinu smo ugostili djevojčicu Martu M. koja nam je pjevala i svirala violinu, te tatu Ivana T. koji nam je svirao na gitari.

Kroz ovaj projekt djeca su još više zavoljela glazbu, te su svaki dan tražila glazbu na CDu, pjevala su, plesala. Slušala su različitu vrstu glazbe (klasičnu, dječju…). Naučila su da svaka skladba ne mora biti praćena tekstom. Svako dijete se uključilo prema vlastitim mogućnostima i interesu.

Rad na projektu smo prezentirali roditeljima kroz božićnu i završnu priredbu u kojoj su djeca pjevala, plesala i recitirala tekstove koje smo obradili kroz projekt.

Dječje priredbe su nam posebne aktivnosti tijekom godine koje volimo provoditi sa djecom. Tada se svako dijete ima mogućnost scenski izraziti i obzirom na interese i želje kod djece stvaraju se predstave.

Odgojiteljice: Ivana Ivić, Nera Radić Žaja