"Vrtići i škole se vole"

U sklopu mini projekta "Vrtići i škole se vole" 7. i 8. svibnja 2024. dogovoreno je gostovanje djece i učiteljica OŠ "Petar Berislavić" našem vrtiću PO "Vrabac".

1. dan, 7.svibnja 2024. Park Malarija

U gostima: 4. razredi, učiteljice: Irena Petrović i Jasminka Petrić

Realizirano:

• Tjelesna aktivnost: zajedno do cilja (predškolci pokazuju pravilo igre)
  • Čuvanje i održavanje okoliša : zajedno sadimo uz stručnu pomoć djelatnika "Holding" Trogir u organizaciji Nikoline Tomaš, mag.ing.agr.
  • Ukrašavanje, bojenje guma - spremnika za cvijeće (lavanda i ružmarin)

2. dan, 8. 05. 2024. - Dvorište i igralište DV "Trogir", PO "Vrabac"

Susret s 1.a, OŠ "Petar Berislavić" učiteljica Ana Tomaš

Zajedničke aktivnosti:

• Pokazat ćemo vam kako sadimo (predškolci prenose svoja nova znanja prvašima, uz podršku odgojitelja)
  • Slikajmo zajedno, tema: "Proljeće"
  • Gosti nam pričaju svoje prve doživljaje, iskustva pri odlasku u školu

Planiramo još posjetiti učenike i učiteljice u OŠ "Petar Berislavić", na dar im odnijeti zajednički likovni rad i ilustraciju poetskog teksta "Leptir", kao i izvedbu uz pokret.

Što smo dobili novim vidom suradnje?

Djeca su se upoznala na neutralnom terenu, u potpuno novim situacijama, jednakima za sve, u kojima su zajedno stekli nova iskustva i znanja uz međusobno pomaganje i dogovor. Djeca iz vrtića dobila su priliku, na svom terenu, u svom okruženju, upoznati učiteljice, a učenicima prvog razreda prenijeti nove usvojene vještine sadnje.

Rado su sudjelovali u dodatnoj tjelesnoj i likovnoj aktivnosti, gdje su opet jačali timski rad, međusobnim uvažavanjem i zajedničkim planiranjem.

Za kraj smo dobili još vrijednih informacija izlaganjem učenika prvog razreda, uz podršku njihove učiteljice: kako je to u školi, koji su bili strahovi, a koje radosti, očekivanja i zablude, te su naveli sličnosti i razlike između škole i vrtića.

Ovim načinom suradnje omogućen je predškolcima vrtića lakši prijelaz iz vrtića u školu.